wtorek, 19 sierpnia 2008

Kurs cz.2

Dziś skupimy się na tematyce kolorowania, a dokładniej rzecz ujmując, przedstawiam krótką lekcję o kredkach akwarelowych, są one dostępne bez problemu w większości sklepów papierniczych i nie wymagają specjalnego przygotowania, innych produktów czy narzędzi, jest to jeden z prostszych sposobów na uzyskanie efektu akwareli.Potrzebujemy: obrazek, który pokolorujemy (instrukcja z kursu cz.1 ), akwarelowe kredki, oprócz tego odrobinę wody i mały pędzelek.


Rozpoczynamy kolorować obrazek, warto wybrać sobie wcześniej paletę kolorów i trzymać się jej aby uzyskać efekt porządku i przejrzystości. Dobrze jest zacząć od dużych elementów stopniowo przechodząc do detali, najpierw nakładaj jasne kolory, potem stopniowo ciemniejsze. Jeśli jesteś zadowolona z uzyskanego efektu możesz przejść do kolejnego etapu pracy.


Teraz przystępujemy do kroku, w którym używamy wody i pędzelka. Nabierz niewielką ilość wody i delikatnie "maluj" wodą po pokolorowanym obrazku. Ponownie zacznij od jaśniejszych kolorów. Mała rada: miej przy sobie papierowy ręcznik aby w razie nadmiaru wody na obrazku móc szybko interweniować:) Za jednym razem "maluj" wszystkie elementy wypełnione tym samym kolorem.


Gotowy obrazek odłóż do wyschnięcia. Potem możesz już tworzyć kartkę:)Poniżej przykład tego samego obrazka z zastosowaniem innej gamy kolorów.
Kilka rad technicznych:
#Używaj chłonnego papieru, najlepiej takiego przeznaczonego do stemplowania, ewentualnie papieru do akwareli, papier kserograficzny czy do drukarek nie nadaje się gdyż źle wchłania wodę
# Używaj odpowiedniego tuszu, oczywiście można użyć dowolnego jednak należy uważać zwłaszcza przy tuszach pigmentowych aby się nie rozmazały pod wpływem wody, jeśli masz odpowiednie produkty i narzędzia dobrze jest stemplowany obrazek posypać pudrem do embossingu i utrwalić gorącym powietrzem, albo użyj specjalistycznego tuszu, który się nie rozmaże.


3 komentarze:

Kayla pisze...

Świetny kursik, dzięki. Ja stosuję trochę inną technikę - najczęściej przeciągam kredką tylko po nastemplowanych liniach, a potem pędzelkiem rozmywam.

Anonimowy pisze...

Proszę o więcej kursików! Dzięki Doris (i Kayla) za rady:)

Doris pisze...

Hi Doris! Even with a language barrier, we can still speak "stamping"--terrific coloring on your card!